Wybór obrączki ślubnej. Jak wybrać tą niepowtarzalną?

Wyselekcjonowanie idealnych obrączek ślubnych może być problemem – asortyment jest naprawdę ogromny, dlatego też wybranie tych, które będą z wami już na zawsze, powinno być zawsze dobrze przemyślane.

Są jednym z symboli małżeństwa – obrączki ślubne oznaczają nierozerwalność związku małżeńskiego i w związku z tym powinny być trwałe na długie lata. Zatem przy zakupie obrączek, oprócz zwrócenia uwagi na ich estetykę, trzeba również kierować się ich wytrzymałością, a ponadto komfortem, aby nie przeszkadzały one w codziennych czynnościach.

Obrączki ślubne tradycyjnie kojarzone są z żółtym złotem – to one są też nadal najpopularniejsze, ale w sprzedaży dostępne są również innego rodzaju obrączki z kruszców takich jak białe złoto, różowe złoto, również srebro, tytan czy platyna.

Obrączki z żółtego złota
Jak zostało już zaznaczone, najpopularniejsze są złote obrączki z żółtego złota, które jest metalem trwałym, wszechstronnym, odpornym na uszkodzenia. Najczęściej w tego rodzaju biżuterii stosuje się stop 585, czyli znajduje się w nim 58,5% złota, reszta to natomiast dodatkowe metale nadające obrączkom trwałość. Również można zakupić obrączki ze złota o stopach 333 czy 375, czyli odpowiednio o 33,3% czy 37,5% złota – są one tańsze od obrączek z wyższą zawartością kruszcu, wyglądają natomiast tak samo. Droższe to z kolei te o stopie 750.

W przypadku złotych wyrobów trzeba pamiętać o tym, że czyste złoto jest miękkim metalem, dlatego też te o wyższej próbie mogą szybciej się ścierać, na przykład po kilku latach pojawi się na nich więcej rys i grawerunek przestanie być tak wyraźny jak na początku.

Obrączki z białego złota
Oprócz złota żółtego dużym zainteresowaniem kupujących cieszą się także obrączki ze złota białego. Powstaje ono ze stopu z dodatkiem niklu i cynku, czasami srebra i palladu. Osoby uczulone na nikiel powinny wybierać takie obrączki ślubne, które nie zawierają jego dodatku, na przykład palladowe. Biżuteria wykonana z białego złota jest także bardziej trwała od tego ze złota żółtego ze względu na inne domieszki.

Obrączki z różowego lub czerwonego złota
Różowe czy czerwone złoto, ponieważ nazwy te stosowane są zamiennie, mają charakterystyczny różany odcień. Powstają ze stopu złota ze srebrem i miedzią. Im więcej miedzi w stopie, tym pierścionek ma bardziej intensywny kolor czerwony czy różowy.

Obrączki ze srebra, platyny i tytanu
Jeżeli szukacie tanich obrączek, w takim przypadku dobrym wyborem będzie srebro, które jest niedrogie i wygląda estetycznie. Niestety, to o wysokiej próbie, podobnie jak złoto, narażone jest na powstawanie uszkodzeń, na przykład rys.

Droższe i trwalsze będą obrączki ślubne wykonane z platyny i tytanu. Platyna jest metalem podobnym w barwie do srebra, ale jest znacznie bardziej trwały – najczęściej stosuje się próbę 950. Niestety, platyna jest jednym z najdroższych metali szlachetnych, co powoduje, że wykonane z niej obrączki są także bardzo kosztowne. Powodzeniem cieszy się też tytan, który jest tańszy od złota i platyny, ponadto bardzo twardy i wytrzymały na ścieranie i zarysowania. Jest też metalem antyalergicznym, jednak nie każdemu odpowiada jego ciemnoszary kolor.

Profil obrączek ma wpływ na komfort
Oprócz kruszcu do wyboru obrączek można również wybrać je w różnych profilach, czyli kształtach. W sprzedaży dostępne są przede wszystkim następujące obrączki:

  • z profilem zaokrąglonym – najbardziej popularne, półokrągłe
  • z profilem płaskim – obrączka nie ma zaokrąglonych brzegów
  • z profilem fazowanym – brzegi obrączki są przycięte pod kątem
  • z profilem wklęsłym – przeciwieństwo profilu zaokrąglonego

Warto też zwrócić uwagę na profil wewnętrzny obrączki – najlepiej, aby był on lekko zaokrąglony, ponieważ wtedy obrączkę można łatwiej zakładać i zdejmować z palca. Takie wykończenie nazywa się soczewką wewnętrzną.

Wykończenie obrączek ślubnych
Najczęściej obrączki złote lub z innych metali są polerowane, aby uzyskać połysk. Dla jeszcze większego blasku mogą być również rodowane, ale rod z czasem ściera się z biżuterii. Aby uzyskać bardziej matowe wykończenie, obrączka może być poddana satynowaniu, piaskowaniu lub szczotkowaniu – trzeba jednak pamiętać, że takie obrączki ślubne szybciej się niszczą, ponieważ po kilku latach mat zaczyna się ścierać.

Obrączki nie muszą być takie same!
Dzisiaj coraz więcej par nie wybiera dla siebie obrączek identycznych, ale inne dla niej i dla niego. Najczęściej obrączka dla Panny Młodej ma dodatkowy brylancik, natomiast ta dla Pana Młodego jest już gładka. Istnieje też możliwość zakupu obrączek z różnymi dekoracjami, na przykład z fazowaniem czy z paskiem z kamieniami.

Co grawerować na obrączkach?
Aby obrączki były wspaniałą pamiątką na lata z wyjątkowego dnia zaślubin, wykonuje się na nich grawerunek. Dzisiaj najczęściej do tego celu stosuje się laser, dlatego też grawerunek jest gładki i dokładny. Grawerunek wykonuje się od wewnętrznej strony obrączki i najczęściej są to imiona małżonków i data zaślubin w wybranej czcionce. Niektóre zakłady jubilerskie oferują także grawerowanie kształtów i figur, na przykład może być to serduszko, krzyżyk, gołąbki, symbol nieskończoności czy znak zodiaku – możliwości są naprawdę nieograniczone!

Ile trzeba zapłacić za parę obrączek ślubnych?
Cena pary obrączek zależna jest przede wszystkim od wykorzystanego kruszcu. Najmniej zapłaci się za obrączki srebrne – można mieć je już za około 50-100 złotych. Droższe są obrączki tytanowe – tutaj koszt to około 200-400 złotych za parę. Z kolei złote obrączki w próbie 333 to zwykle od 500 do 1500 złotych zależnie od wzoru, dla próby 585 to od 1000 do 2000 złotych za parę, natomiast za próbę 750 trzeba zapłacić już powyżej 1500 złotych za parę. Najwięcej kosztuje biżuteria platynowa – para takich obrączek to zwykle cena od 3000 złotych wzwyż.

Bogatą ofertę obrączek ślubnych znajdziesz na stronie: Jubiler Arlekin Design Kraków.

Dodaj komentarz