Obrączki ślubne – jakie wybrać?

Najczęściej obrączki ślubne wybieramy wspólnie. To decyzja podejmowana zasadniczo na całe życie, dlatego powinniśmy wtedy zwrócić uwagę nie tylko na odpowiedni rozmiar pierścionków, ale również na ich trwałość i styl. O czym warto pamiętać przy ich doborze?

W salonach jubilerskich mamy do wyboru szeroką gamę wyjątkowych obrączek ślubnych dla niej i dla niego. Są to zarówno klasyczne propozycji, jak i te rzadziej spotykane wzory. Co więcej, do dyspozycji mamy już nie tylko tradycyjne obrączki ze złota żółtego, ale również te z innych kruszców, na przykład ze złota białego, różowego czy platyny. Podpowiadamy, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

1. Kruszec

Przede wszystkim obrączki powinny być trwałe, ponieważ mają wytrzymać na lata. Dlatego najczęściej spotykamy się z obrączkami złotymi, ale również tytanowymi czy platynowymi.

Do wyboru mamy złoto żółte, które przez lata było jedynym dostępnym w sprzedaży. Jest trwałe, ale z czasem może się rysować, gdy nosimy obrączkę non-stop. Dla wielbicieli chłodniejszych kolorów dobrym wyborem będzie z kolei złoto białe, które ma srebrzysty połysk. Jest trwalsze od złota żółtego ze względu na zastosowane domieszki niklu, cynku, palladu, srebra. Złoto białe może być też rodowane, dzięki czemu jest bielsze – nie matowieje i nie czarnieje. Jednak z czasem rod może się ścierać. Do wyboru mamy też złoto różowe czy czerwone, które ma domieszkę miedzi i cynku. Jest również bardzo trwałe.

Oprócz złota możemy też kupić obrączki tytanowe – mają ciemny odcień srebrny, są hipoalergiczne i bardzo trwałe, dlatego na pewno będą pięknie wyglądać na długie lata. Rosnącym zainteresowaniem cieszy się też platyna – droższa od złota, o zachwycającym srebrnym połysku.

2. Próba złota

Gdy chcemy zakupić obrączki złote, do wyboru mamy kilka różnych prób. Próba określa zawartość złota w stopie. Im jest wyższa, tym złota jest więcej całym stopie, co przekłada się na cenę biżuterii, ale nie zawsze na jej trwałość.

Do wykonania obrączek ślubnych najczęściej wykorzystuje się złoto próby 585, czyli o zawartości 58,5% złota w stopie. Jest to inaczej złoto 14-karatowe. Jest bardziej wytrzymałe od biżuterii z próbą wyższą, ponieważ złoto samo w sobie jest dość miękkim metalem, który łatwo się rysuje. Jeszcze trwalsze będzie złoto w próbie 375 lub 333, które także jest tańsze.

3. Profil i szerokość obrączki

Profil obrączki określa jej kształt w przekroju. Szerokość oznacza to, czy obrączka będzie cienka czy grubsza. To nie tylko kwestia wyglądu biżuterii, ale też komfortu jej noszenia.

Mężczyźni częściej wybierają obrączki grubsze, z kolei kobiety cieńsze. Oczywiście, szerokość obrączki ma też wpływ na cenę – grubsza obrączka będzie wymagała zużycia większej ilości materiału. Profil z zewnątrz jest w dużej mierze kwestią gustu – możemy wybrać pierścionki z zaokrąglonym profilem czy szlifowane tak, aby były lekko wklęsłe. Od środka profil powinien być lekko zaokrąglony, ponieważ wtedy obrączka jest łatwiejsza w zakładaniu i zdejmowaniu.

4. Estetyka

Panuje przekonanie, że obrączka ślubna dla niej i dla niego musi być taka sama. Nic bardziej błędnego! Obecnie coraz częściej narzeczeni kupują dla siebie obrączki z tych samych kruszców, ale w innym stylu.

Mężczyźni wybierają te proste, natomiast kobiety chętniej decydują się na obrączki wysadzane kamieniami, na przykład brylantami. Co więcej, w salonach jubilerskich zakupimy również obrączki z różnych rodzajów złota, na przykład z pasem wykonany ze złota białego i różowego. Oczywiście, możemy też zakupić obrączki z grawerowanymi wzorami z zewnątrz, tak zwanym diamentowaniem. Możemy też zlecić pamiątkowy grawer w środku.

Dodaj komentarz