Pierścionki z brylantem – czy bać się zakupów biżuterii w sklepach internetowych?

W sklepach internetowych można kupić najróżniejszą biżuterię, która kusi niskimi cenami, w tym również pierścionki z brylantami. Gdy rozglądasz się za pierścionkiem zaręczynowym dla wybranki albo szukasz czegoś dla siebie, sprawdź razem z nami, jak bezpiecznie kupić biżuterię z tymi drogocennymi kamieniami przez internet.

Najważniejsze to znalezienie odpowiedniego sklepu jubilerskiego działającego w sieci. W przypadku drogich towarów, do których zalicza się również biżuteria, ryzyko zakupu u nierzetelnego sprzedającego rośnie. Efektem może być brak wysłanego produktu i brak zwrotu pieniędzy, znaczne opóźnienie w wysyłce czy też nawet otrzymanie biżuterii z nieoryginalnym kamieniem.

Z drugiej strony, gdy wybierzesz zaufanego sprzedawcę, nie tylko możesz kupić wymarzony pierścionek o oryginalnym wzorze, który nie będzie dostępny nigdzie indziej, ale jeszcze zapłacisz za niego mniej niż w sklepach stacjonarnych.

Jak wybrać sprawdzony i bezpieczny jubilerski sklep internetowy?
Przede wszystkim najlepiej wybierać sklepy znanych marek, które posiadają również własne sklepy stacjonarne. Gdy jednak udało ci się znaleźć interesujące pierścionki w mniej znanym ci sklepie, w takim przypadku sprawdź informacje na jego temat w sieci.

Najlepiej, aby posiadał pozytywne opinie w serwisach oceniających sklepy internetowe, na przykład Opineo.pl czy Ceneo.pl. Również warto szukać opinii na różnych forach internetowych i serwisach tematycznych – wystarczy tylko wpisać nazwę sklepu do wyszukiwarki internetowej, aby je znaleźć. Gdy o sklepie pojawiają się negatywne opinie czy też nie ma ich w ogóle, powinno to wzbudzić twoje podejrzenia.

Warto też pamiętać o tym, by zwrócić uwagę na stronę sklepu – profesjonalne wykonanie, dokładne informacje o produktach i zamówieniu, regulamin sklepu to podstawa. Warto też pamiętać o tym, żeby unikać sklepów, które umożliwiają tylko wysyłkę za pobraniem lub wysyłkę z zagranicy.

Co z zakupami na aukcjach i przez ogłoszenia?
Jeśli zależy ci na pełnym bezpieczeństwie transakcji, uważaj na zakupy na portalach aukcyjnych, chociaż, oczywiście, nie zawsze są one związane z ryzykiem. Przy zakupie na aukcjach warto sprawdzić opinie o sprzedającym, a jeżeli jest ich dużo i są one pozytywne, wówczas zakupy można wykonać bez obaw. Trzeba jednak mieć się na baczności w przypadku sprzedających prywatnych oraz tych z małą liczbą transakcji i komentarzy.

Również należy uważać na pierścionki wystawiane na portalach ogłoszeniowych, ponieważ często można natknąć się wtedy na nieoryginalną biżuterię czy też na osoby, które wymagają od klientów wpłacania przedpłat, ale nie finalizują transakcji.

Jak sprawdzić oryginalność brylantów?
Jeżeli już udało ci się wybrać zachwycający pierścionek z brylantami, który jest tym jedynym, a sklep ma pozytywne opinie i jest godny zaufania, w takim przypadku możesz od razu złożyć zamówienie.

Zazwyczaj nie trzeba wtedy obawiać się o oryginalność kamieni, ale jeżeli chcesz mieć pewność, że brylant będzie oryginalny, możesz przetestować to na kilka prostych sposobów w domu. Często zamiast oryginalnych diamentów w biżuterii stosuje się cyrkonie, które do złudzenia przypominają te kamienie, niemniej jednak nie są tak przejrzyste i nie załamują światła, są też bardziej narażone na uszkodzenia, ponieważ nie są tak twarde.

Jak sprawdzić, czy brylant jest oryginalny:

  • certyfikat – do każdej biżuterii z diamentami powinien być dołączony certyfikat, na którym powinny znajdować się również parametry zastosowanego kamienia, w tym jego liczba karatów, czyli masa, czystość oraz barwa
  • czytanie przez diament – przez diament nie można przeczytać tekstu ze względu na jego zdolność do załamywania światła, a gdy litery można przeczytać, kamień jest najprawdopodobniej sfałszowany
  • zarysowanie szkła – diamentem można bez problemu zarysować szkło, podczas gdy z użyciem cyrkonii nie będzie to możliwe – uwaga, zbyt mocny nacisk może spowodować uszkodzenie diamentu!
  • test pary – dokładnie wyczyść brylant miękką ściereczka, a następnie chuchnij na niego, para powinna być widoczna góra 3-4 sekundy, a gdy osadzi się na dłużej, wtedy prawdopodobnie masz do czynienia z fałszywym kamieniem

Gdy jednak nadal nie jesteś pewien, czy brylant jest oryginalny, możesz zwrócić się do jubilera lub też do firm zajmujących się certyfikacją takich kamieni. Za usługę trzeba będzie zapłacić, ale można wtedy mieć pewność, że pierścionek jest naprawdę wart swojej ceny.

Zatem jeżeli chcesz kupić pierścionek z brylantem przez internet i mieć pewność, że będzie on oryginalny, wtedy kupuj w sprawdzonych sklepach internetowych – tylko wtedy możesz mieć pewność, że biżuteria będzie bezpiecznym zakupem. Jeżeli jednak chcesz mieć pewność, że jest tak rzeczywiście, możesz wykonać powyższe testy, ale pamiętaj o tym, że jeżeli pojawiają się wątpliwości, najlepiej, aby potwierdził to ekspert.

Dodaj komentarz