Gdy chcesz zacząć robić biżuterię samodzielnie, możesz wykorzystać do niej również różnego rodzaju kamienie, aby nadać jej wspaniały wygląd. Do dyspozycji masz zarówno kamienie naturalne, jak i syntetyczne. Czym się różnią i które z nich warto wybierać?
Obecnie rynek kamieni jubilerskich jest naprawdę ogromny i jako osoba własnoręcznie tworząca biżuterię można bez problemu wyszukać różne zachwycające kamienie. Olśniewają swoim blaskiem, wyjątkowymi szlifami, mogą być dodatkiem najróżniejszej biżuterii, na przykład pierścionków, naszyjników, wisiorków, bransoletek czy też kolczyków. Granat, diament, rubin, szafir, szmaragd, akwamaryn czy chryzolit – to tylko kilka z długiej listy, ale każdy z nich jest piękny. Dzięki nim można tworzyć najróżniejsze kompozycje – jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia!
Czym różnią się kamienie naturalne i syntetyczne?
Przede wszystkim kamienie naturalne i syntetyczne różnią się pomiędzy sobą swoim pochodzeniem. Kamienie syntetyczne, jak można również domyślić się po ich nazwie, powstają ręką człowieka, najczęściej w laboratoriach drogą syntezy ich składników. W efekcie mają one taki sam skład chemiczny i wyglądają praktycznie identycznie jak te naturalne. Dodatkowo także zachwycają swoimi doskonałymi formami i czystością, którą przewyższają kamienie szlachetne naturalne. Obecnie potrafimy syntetyzować już niemalże wszystkie kamienie. Za kamienie syntetyczne trzeba zapłacić zwykle od kilku do kilkunastu złotych.
Z kolei kamienie naturalne pochodzą z wnętrza ziemi i dzięki temu są tak unikatowe i wartościowe. Nie matowieją z czasem, co zdarza się kamieniom syntetycznym, również biżuteria z ich wykorzystaniem jest bardziej wartościowa i z czasem kosztuje coraz więcej. Gdy wobec tego zależy ci na nadaniu swojej biżuterii wysokiej wartości, wybór tych kamieni będzie najlepszy. Za kamienie szlachetne trzeba zapłacić naprawdę sporo – najdroższe to przede wszystkim diamenty, ale również rubiny, szafiry, szmaragdy czy granaty, których ceny zależnie od masy zaczynają się od kilkudziesięciu, a kończą nawet na kilkudziesięciu tysiącach złotych.
Kamienie sztuczne w jubilerstwie
Warto jeszcze wspomnieć o kamieniach sztucznych, które różnią się od tych syntetycznych. Kamieniami sztucznymi nazywamy te, które tworzone są przez człowiek, ale nie mają żadnego odpowiednika w naturze. Przykładem takich kamieni są cyrkonie, które są również często wykorzystywane przy produkcji biżuterii. Mogą imitować diamenty, ale również można produkować je w wielu różnych kolorach. Kamieniem sztucznym jest też moissanit – obecnie stosowany jako zamiennik diamentów o większej twardości od cyrkonii.
Znaczenie kamieni szlachetnych
Od wieków kamieniom szlachetnym nadawano różne znaczenia, co także spowodowało, że określone kamienie są również polecane na dane okazje – jednym z przykładów jest diament, który oznacza wieczną miłość i w związku z tym darowany jest na zaręczyny w pierścionku zaręczynowym.
Symbolika kamieni:
- diament – niepokonany, trwały, wieczna miłość
- szmaragd – szczęście, witalność, siła
- agat – wierność
- szafir – nieśmiertelność i czystość
- rubin – miłość i odwaga
- chryzopraz – roztropność, nadzieja
- topaz – życzliwość bliskich
- turkus – ochrona przed nieszczęściem, ukojenie
- jaspis – leczenie chorób, zwycięstwo
- akwamaryn – radość i bogactwo
- ametyst – czystość fizyczna i duchowa
- lazuryt – kobiecość i miłość
Kamienie a znaki zodiaku
W związku z symbolicznym znaczeniem kamieni, biżuteria z ich wykonaniem jest również łączona z określonymi znakami zodiaku. Jeżeli wobec tego wierzysz w to, co zapisały ci gwiazdy i chcesz pozytywnie wpłynąć na swoje życie, wybierz dla siebie taką biżuterię, która zawiera kamienie zadedykowane twojemu znakowi zodiaku.
Jakie kamienie wybrać:
- baran – jaspis, , granat, rubin, diament
- byk – malachit, kwarc różowy, agat, szmaragd, szafir
- bliźnięta – agat, kryształ górski, chryzopraz, tygrysie oko
- rak – awenturyn, opal, kamień księżycowy, amazonit
- lew – cytryn, topaz, chryzolit, bursztyn, bawole oko
- panna – lapis lazuli, jaspis dalmatyński, hiacynt sokole oko
- waga – chryzokola, jadeit, turmalin, rodochrozyt, jaspis leopardowy
- skorpion – obsydian, opal, malachit, sardonyks, kryształ górski
- strzelec granat, sodalit, chryzokola, magnezyt, chalcedon
- koziorożec – kamień księżycowy, kwarc dymny, perła, onyks
- wodnik – turkus, akwamaryn, nefryt, fluoryt, ametyst
- ryby – akwamaryn, ametyst, korale, kunzyt, heliotrop
Zatem jeżeli chcesz samodzielnie robić własną biżuterię z użyciem pięknych kamieni, w takim przypadku masz dla siebie mnóstwo różnych propozycji – zarówno w grupie kamieni syntetycznych i sztucznych, jak i tych naturalnych. Nie tylko są piękne, ale również dla wielu mają symboliczne znaczenie!