Jaki pierścionek zaręczynowy wybrać?

Zakupienie odpowiedniego pierścionka zaręczynowego może być problemem, chociaż w sklepach jubilerskich wybór jest naprawdę spory. Warto jednak poświęcić tak dużo czasu, jak tylko trzeba na jego wyselekcjonowanie, aby narzeczona była w pełni zadowolona – to w końcu jedyna tego rodzaju biżuteria, która powinna być perfekcyjna. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze!

Przede wszystkim najważniejsze to kupić taki pierścionek, który będzie podobał się wybrance. Jeżeli znasz ją dobrze, z pewnością wiesz, jaką lubi biżuterię – prostszą lub bardziej misterną, złotą lub srebrną, dyskretną lub widoczną od razu. Oczywiście, kupujący pierścionek zaręczynowy napotyka też na różne „pułapki”, ponieważ fakt, że jego przyszła żona lubi duże i krzykliwe kolczyki, wcale nie oznacza, że będzie zadowolona z pierścionka wysadzanego mnóstwem kamieni. W związku z tym jeżeli nie wiadomo, na co się zdecydować, najlepiej wybrać klasykę, czyli pierścionek zaręczynowy z diamentem.

Diamenty – zasada 4C
Diament swoją nazwę wziął od słowa greckiego „adamas”, czyli „niezniszczalny, niepokonany”. To właśnie ten wyjątkowy kamień stał się symbolem miłości, która ma być wieczna. Jednak przy wyborze pierścionka z diamentem trzeba pamiętać, że kamień kamieniowi nierówny, dlatego też warto zapoznać się bliżej z jego parametrami, a te określić można zasadą 4C – zasada ta odnosi się do wartości diamentów, także ich wartości materialnej.

  • Carat, czyli karat, w skrócie ct – oznacza on masę diamentu, a dokładnie 1 karat to 0,2 grama. Im kamień będzie większy, tym będzie wyglądał piękniej, ale również będzie droższy. Niemniej jednak nie tylko liczba karatów decyduje o jego drogocenności.
  • Colour, czyli barwa, kolor – oznaczana jest literami od D do Z, przy czym D to najjaśniejsze i najbardziej wartościowe diamenty, a Z to najbardziej żółty diamenty. W pierścionkach zaręczynowych najczęściej można spotkać się z diamentami o barwie typu H., te poniżej mają już bardziej widoczny żółty odcień.
  • Clarity, czyli czystość – określa, czy diament jest zanieczyszczony, czy ma znamiona wewnętrzne. Najczystsze diamenty to te o oznaczeniu FL, niższe klasy to IF, VVS, VS, SI oraz I1, I2, I3 (P1, P2, P3) dla zanieczyszczeń widocznych gołym okiem.
  • Cut, czyli szlif – to on wydobywa blask z diamentu, najpopularniejszy to szlif brylantowy okrągły, ale można spotkać się także z innymi typami szlifów, na przykład przypominającymi serce, łezkę.

 

Jeżeli diament zgodnie z powyższymi zasadami jest duży, czysty, przejrzysty, a także ma doskonały szlif, ma to duży wypływ na jego wysoką cenę. Niemniej jednak pierścionek zaręczynowy nie musi mieć idealnego diamentu, ponieważ można z powodzeniem znaleźć taką biżuterię, której kamienie wyróżniają się tak jakością, jak i przystępnymi cenami.

A może inny kamień?
Oprócz diamentów pierścionek zaręczynowy można wybrać także z innymi kamieniami, na przykład ze szmaragdem, szafirem, rubinem czy ametystem – nie są tak popularne, dlatego też pierścionek na pewno będzie wyglądał oryginalnie. W sprzedaży dostępne są także pierścionki z różnymi łączonymi kamieniami, przykładowo większy szafir otoczony malutkimi diamentami.

Kolor złota – jaki będzie najlepszy?
Równie ważna jest oprawa kamienia, a dokładnie kruszec, który został wykorzystany do jej wykonania. Tradycyjnie jest to złoto – szlachetny, trwały materiał o wysokiej wartości. Złoto jest oferowane w trzech wersjach: żółtej, białej oraz różowej, wobec tego można dobrać taką, która będzie idealnie odpowiadała oczekiwaniom ukochanej. Obecnie największym powodzeniem cieszą się pierścionki ze złotem białym, także rodowanym, co powoduje, że uzyskuje ono piękne śnieżnobiałe wykończenie, ponieważ złoto białe nie jest idealnie srebrzyste, niemniej trzeba pamiętać o tym, że rod na pierścionku ściera się z czasem.

Wartość złota określa się poprzez jego próbę, która oznacza inaczej zawartość złota w stopie, natomiast reszta stopu uzupełniana jest o inne metale dla poprawienia trwałości wyrobu. Największym powodzeniem cieszy się złoto w próbie 585, które zawiera 58,5% czystego złota – jest to inaczej złoto 14-karatowe.

Oprócz złota rosnącym zainteresowaniem cieszy się także biżuteria platynowa – platyna jest obecnie droższa niż złoto i jest bardzo cenionym materiałem, który wyróżnia się niezwykłą trwałością. Platyna ma zachwycający srebrzysty blask i stanowi doskonałą alternatywę dla białego złota.

Co z rozmiarem?
Dużym problemem dla mężczyzn kupujących pierścionki zaręczynowe jest znalezienie odpowiedniego rozmiaru, aby biżuteria pasowała idealnie i nie trzeba było jej zwracać czy poprawiać. Najlepiej zmierzyć pierścionek noszony przez partnerkę, aby następnie sprawdzić jego rozmiar w tabeli. To najbardziej skuteczny sposób na uzyskanie dokładnych informacji dotyczących rozmiaru pierścionka zaręczynowego.

Na koniec warto też wspomnieć, żeby nie odkładać kupowania pierścionka zaręczynowego na ostatni moment – chociaż można bez problemu znaleźć je w wielu internetowych i stacjonarnych sklepach jubilerskich, to jednak zamiast zamawiania pierwszego lepszego warto poświęcić czas na sprawdzenie różnych propozycji. Udanych zakupów!

 

Jeśli mieszkasz w Krakowie i poszukujesz dobrego jubilera wykonującego pierścionki zaręczynowe i obrączki ślubne to zapraszamy na stronę http://www.arlekin.design/.

Dodaj komentarz