Ile kosztuje pierścionek zaręczynowy?

Zakupienie pierścionka zaręczynowego jest ważną decyzją. W salonach jubilerskich czeka szeroka gama ciekawych modeli, które możemy wyselekcjonować dla wybranki. Są one dostępne również w różnych cenach. Na jaki wydatek trzeba będzie się przygotować?

Zasadniczo odpowiedź na tytułowe pytanie – ile kosztuje pierścionek zaręczynowy – jest prosta. Kosztuje on tyle, ile możemy przeznaczyć na jego zakupienie. Często jednak w tym kontekście pojawiają się różne wątpliwości. Czy wybrany pierścionek zaręczynowy nie będzie za tani? A może lepiej zapłacić więcej za biżuterię znanej marki? Gdy chcemy wybrać ten idealny, warto sprawdzić, co tak naprawdę składa się na końcową cenę pierścionka zaręczynowego.

Co składa się na cenę pierścionka?

Pierścionek zaręczynowy może kosztować zarówno kilkaset tysięcy złotych, jak i około 100 złotych. Wszystko zależne jest od tego, jaki model wybierzemy. Co ciekawe, obecnie to wcale nie złoto jest najdroższym kruszcem, który używany jest do produkcji biżuterii.

Zasadniczo najmniej zapłacimy za pierścionki wykonane ze srebra, stali szlachetnej oraz srebra pozłacanego. Więcej będzie kosztował nas tytan, który ma srebrzysty kolor i jest bardzo wytrzymały. Następnie złoto – żółte, białe oraz różowe, natomiast na szczycie znajduje się platyna. Platynowe pierścionki mają przepiękny srebrny blask, ale ich cena nie jest już tak zachwycająca – to zwykle od 2 000 złotych do nawet ponad 10 000 złotych.

Najczęściej pierścionki zaręczynowe wykańczane są diamentem w brylantowym szlifie. Im większy, czystszy oraz bielszy brylant, tym jego cena będzie wyższa. Wobec tego więcej przyjdzie nam zapłacić także za pierścionek z jednym dużym kamieniem niż za ten z kilkoma kamyczkami mniejszymi. Oczywiście, do wyboru mamy też pierścionki z innymi kamieniami, na przykład szmaragdami, rubinami, topazami, ametystami, szafirami, ponadto z koralem czy perłą. Ceny pierścionków z takimi oczkami nierzadko są wyższe od tych z diamentami. Gdy z kolei chodzi o niższe ceny, dobrym wyborem są cyrkonie, które świetnie imitują diamenty.

Oczywiście, na cenę pierścionka wpływa też marka – za biżuterię znanych marek zapłacimy więcej niż za tą mniej rozpoznawalnych.

Przykładowe ceny pierścionków zaręczynowych:

  • pierścionek z żółtego złota z próbą 333 i cyrkoniami – około 30-150 złotych

  • pierścionek ze złota białego z próbą 585 i brylantem 0.09 ct – około 800-1500 złotych

  • pierścionek ze złota białego z próbą 585 i kilkoma brylantami o łącznej masie 0,17 ct – około 1200-2000 złotych

  • pierścionek z żółtego złota z próbą 585 i z kilkoma brylantami o łącznej masie 0,25 ct – około 3000-6000 złotych

Jak widać, ceny są naprawdę zróżnicowane, dlatego najlepiej samemu zapoznać się z różnymi ofertami. To obecnie bardzo łatwe, ponieważ z pierścionkami zaręczynowymi możemy zapoznać się również całkowicie przez internet i on-line złożyć swoje zamówienie.

Dodaj komentarz